Найпоширенішими носіями інформації в персональних комп'ютерах, ноутбуках і серверах завжди були і ще довго будуть жорсткі диски. Технології постійно розвиваються, вінчестери зменшуються в розмірі, збільшуються в місткості, швидкість росте, проте якість залишає бажати кращого. Очевидний факт: жорсткі диски місткістю до 10 гігабайт працювали більше п'яти років, сучасні вінчестери ламаються набагато раніше.
Проблемою є, механічна складова пристрою жорсткого диска. Виробники жорстких дисків виробляють спроби збільшити довговічність і збереження даних, але використовуючи магнітний принцип запису особливих успіхів в цій області не досягти. Роблячи ставку на швидкість і місткість, в збиток якості зберігання, виробники мимоволі примушують користувачів, робити резервне копіювання.
Для відновлення даних приносять диски різних форм чинників :
- 3.5 дюйма - найпоширеніший розмір для персональних комп'ютерів
- 2.5 дюйма - найчастіше використовуваний в ноутбуках, фото-банках, переносних usb - коробочках (ziv)
- 1.8 дюйма - mp3 плеєри, наприклад iPod
- 0.8 дюйма - використовується як заміна USB Flash, а так само встановлюється в диктофонах і mp3 плеєрах
Відновлення даних на жорстких дисках, незалежно від їх розміру, можна розділити на два види випадків :
- жорсткий диск рабочий
- жорсткий диск зламався, як пристрій
У першому випадку мається на увазі, що жорсткий диск справний і проблеми пов'язані з логікою: зруйнована файлова система, злетіла таблиця розділів, немає доступу до даних, видалили важливі файли, переустановили операційну систему, логічний диск просить відформатувати і так далі. Усі ці "збої" трапляються, як правило, через некоректну роботу різного роду програм, збої живлення, неправильне завершення роботи операційної системи, а іноді і з вини користувача. При такого роду "несправностях" призначені для користувача дані нікуди не пропадають і фізично залишаються на носієві інформації, але порушується структура файлових записів, що містять інформацію про місцерозташування файлу на диску, його імені, розмірі і ін.
Відновлення інформації при порушенні логічної структури здійснюється скануванням усього об'єму жорсткого диска у пошуках уцілілих файлових записів з подальшою обробкою отриманих результатів і збереженням результатів на альтернативний носій. Збереження "оригіналу" дозволяє зробити декілька варіантів відновлення даних, що підвищує шанси знайти втрачену інформацію.
Для відновлення даних в таких ситуаціях, в лабораторії використовується програмне забезпечення як комерційно доступне, так і власної розробки. Займаючись постійним аналізом файлових структур, інженери отримують знання, завдяки яким, відновлення можна здійснювати в ручному режимі (DiskEditor). Розробка і компіляція програм "Під потреби замовника", дозволяє комбінувати ручне і автоматичне відновлення, що прискорює і покращує якість послуг, що надаються.
У разі, коли жорсткий диск зламався, першочергова і необхідна умова для проведення робіт по порятунку даних - приведення жорсткого диска в робочий стан (нехай, навіть якщо на деякий час).
Залежно від несправності: здійснюється ремонт контроллера жорсткого диска (перепаювання мікросхем), виправлення області службової інформації, заміна блоку магнітних голівок, розклинювання шпиндельного двигуна, перестановка "млинців" і так далі. Коли вінчестер починає визначатися в Биосе, тобто виходить в готовність, то наступним кроком є безпосереднє скачування інформації по логічній структурі, якщо це можливо.
Якщо на жорсткому диску з'явилися бед-блоки, на спеціальному устаткуванні, знімається повна по-секторная копія з їх пропуском і здійснюється подальший розбір по логіці.
Для відновлення інформації при механічних або електричних несправностях жорстких дисків в компанії існує база вінчестерів-донорів, яка постійно поповнюється услід за появою нових моделей вінчестерів. Інженери лабораторії мають великий досвід по заміні і ремонту механічних елементів НЖМД і електроніки.