Відновлення інформації

Беди на жорсткому диску

На заводі при виготовленні жорстких дисків, після багатогодинного тестування (триває воно від 2 до 12 годин), яке виробляється в технологічному режимі, усі збійні ділянки заносять в таблицю, яка називається P, - List (primary), після чого виробляють низькорівневе форматування і перезапис транслятора з урахуванням збійних секторов.

Існують жорсткі критерії відбору якісних пластинів, і якщо P - List після тестування "виросте" більше допустимого, то диск відбракують. У тих випадках, коли основна кількість дефектних секторів доводиться на самий початок диска або на його кінець, цю частину просто блокують, і розмір HDD стає трохи менше. Яскравий приклад тому - серія дисків WD2700, по суті WD2850, що урізають. (Доречно зауважити, в умовах сервісних центрів можлива і зворотна процедура, так що чутки про збільшення місткості HDD мають під собою грунт).

HDD не писатиме дані в погані ділянки, він просто їх не помітить. Це усе добре, скажете ви, але що ж робити, якщо бэды з'являться в процесі експлуатації диска? Дам відповідь : виробники забезпечили HDD не лише вже згаданим P - List, але також тимчасовим Pending - List (прошу не плутати з primary), зростаючим G - List (Grown) і таблицею дефектів сервометок.

Якщо при роботі диска відбувається затримка читання сектора (значення затримки визначається виробником), то сектор поміщається в тимчасовий дефект-лист до з'ясування обставин, і потім, при додатковому тісті, він або оголошується справним і продовжує працювати, або поміщається в G - List і більше участі в роботі не приймає. На його місце стає сектор, адреса якого знаходиться в резервній області диска, фізично розташованій у кінці (тобто у центру). Усім цим займається "розумна" логіка HDD і контроллер.

Це вихід з положення, але він теж має декілька мінусів: по-перше, це затримки при записі/читанні, по-друге, резервна область не безрозмірна і налічує всього декілька сотень секторів.

Але, якщо помилки продовжують з'являтися з якої-небудь причини, G - List з часом переповнюється і подальше його наповнення неможливе. З цієї ситуації є два виходи, перший - віднести диск в сервісний центр, і фахівці перепишуть G - List в P - List, зробивши йому низькорівневе форматування, другий - зняти диск і зробити з нього стильний портсигар.

З сервометками складніше. Сервосистема - це дуже складна технологія позиціонування голівок на доріжках. Щільність запису постійно росте, і сервосистема постійно ускладнюється і удосконалиться (недаремно диски місткістю 200 Гб і більш стали виконувати на гідродинамічних підшипниках, це теж частина удосконалення сервосистеми накопичувача).

За наявності дефектної сервометки голівка не може точно позиціонуватися на треку і "стрибає" з одного боку в інший. Також, у ряді випадків, звукова котушка (позиционер голівок) видає неприємний писк. Ще дефектна сервометка може виглядати як ряд бэд-блоков, що йдуть один за іншим. Электроника жорсткого диска самостійно відновити сервометку не в змозі.

Дефектні сервометки не заміщаються з резервної області, і якщо їх стане багато, то в сервісному центрі ці доріжки просто відключають, виробляють низькорівневе форматування і перерахунок транслятора. У гіршому разі відключають цілі сторони пластинів.

Бэд-блоки бувають двох груп, фізичні і логічні, розглянемо кожну з них.

Фізичні - це дефекти поверхні пластинів. Виникають вони зазвичай із-за попадання пилу між голівкою і пластиною, старіння магнітного шару і його осипання внаслідок перегрівання. На жаль, фізичні дефекти не піддаються виправленню в домашніх умовах, а деякі з них - навіть в умови сервісних центрів.

Логічні виникають зазвичай із-за збоїв в роботі як электроники, так і механіки, одні з них поправні, інші - ні.

Поправні логічні дефекти найчастіше виникають із-за незавершеного запису в сектор, коли дані записалися, а контрольна сума записана не була. Причина появи таких бэдов банальна - зазвичай це відбувається у момент різкого зникнення живлення, "лікується" в домашніх умовах "обнуленням" диска.

Непоправні логічні беди відбуваються рідко і в тих моделях HDD, в яких сектори мають заголовки. Причиною появи таких бэдов може послужити, наприклад, попадання накопичувача в сильне магнітне поле. Заголовки секторів руйнуються і контроллер не в змозі їх побачити. Непоправними їх називають з тієї причини, що вони виправляються тільки низькорівневим форматуванням в умовах сервісних центрів. На нових моделях дисків заголовки секторів не застосовуються, і скоро цей тип дефектів зникне як клас.

Адаптивні дефекти. Адаптиви - це змінні, які генеруються під час тестування диска на заводі, є індивідуальними налаштуваннями для кожного диска і записуються або в ПЗП диска, або в службовій зоні HDD. При ушкодженні адаптива (статична електрика, збої в живленні) на диску може з'являтися безліч бэдов, хоча сама поверхня справна, та і з'являються вони то тут, то там, їх ще називають примарами. Лікуються тільки в сервісних центрах - синхронізацією залізної частини "гвинта" і програмною.

Про кількість секторів вашого диска, що перепризначували, ви можете дізнатися із звіту SMART по параметрах Reallocated Sector Count і Reallocated Event Count, в ідеалі вони повинні дорівнювати нулю.

Центр відновлення

Пн - Пт 10.00 - 17.00
Наукова, 7а. Львів.


Интернет реклама УБС